poniedziałek, 12 marca 2012

Jak urządzić bibliotekę czyli remont dobiega końca

Biblioteka już coraz bliżej końca. Dzisiaj nad kominkiem zawisło długo poszukiwane lustro, K wygładza duży stopień, listwy okienne gotowe do przybicia, listwy podłogowe zamówione. Ciągle szukam pomysłów na uporządkowanie księgozbioru...odzywajcie się proszę z pomysłami...wedle autora czy wedle tytułu? Oddzielać te w grubych okładkach od tych w miękkich?

Zapraszam na kolejny odcinek super opowiadania:

The Night Bookmobile 6

Night Bookmobile 05.07.2008

6 komentarzy:

 1. Ja optuję za alfabetyczne wg nazwiska autora, ale też dobrym pomysłem jest najpierw podział np. tematyczny, a w nim alfabetycznie po nazwisku autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam nadzieję, że pokażesz swoją biblioteką 'na gotowo':)

  OdpowiedzUsuń
 3. Obce mi jest ustawianie według planu, bo kiedyś po prostu dostawiałam nowe zakupy, a teraz już na pamięć wiem, że ta jest obok tej, Chmielewska stoi nad Grzesiukiem, anglojęzyczne nad Chmielewską itp. Tak lubię tę niezmiennosć ustawienia, że bym się chyba pochorowała po zaaranżowaniu ponownych.
  Z drugiej strony myślę sobie - a co to, księgarnia, biblioteka publiczna, żeby tak ustawiać według klucza? I nie mam wyrzutów. Także nie poradzę, bo dla mnie najważniejsza jest obecność książek w domu, a jak one ustawione, to już szczegół. Fakt, że serie ustawiam razem, ale to też wynik dokupowania kolejnych tomów

  OdpowiedzUsuń
 4. U mnie autorami z uwzględnieniem rozmiarów;)A autorzy nacjami raczej, ale niekoniecznie. Poeci na przykład razem. Klasycy seriami. Serie wydawnicze razem np. ceramowska, słowniki razem. Czasami zwyczajowo, coś zawsze stało koło czegoś i tam szukam, np. Tuwim koło Słonimskiego. Kryminały byle gdzie, itd.:)A biblioteka, którą pokazałaś w linku w poprzednim poście bardzo przyjemna. Chciałabym mieć taki jeden pokój z książkowym nieładem:) Miło u Ciebie bardzo:) Pobuszuję sukcesywnie w starszych postach i jak pozwolisz, zadomowię się;)Pozdrawiam, a w sprawie korali , jak masz ochotę, czekam na maila.

  OdpowiedzUsuń
 5. @Kasia - ja też uwielbiam "artystyczny nieład" i na pewno będzie, w moim domu nie da się tego uniknąć ;-). Ale jakiś porządek muszę zaprowadzić bo mi sie te wszystkie książki wyrwały spod kontroli i już sama nie wiem co i gdzie mam...

  @Iva - problem w tym, że czasami autora nie pamiętam za to pamiętam tytuł...

  @Kaprysia - witaj, na pewno odezwę się mailowo...

  OdpowiedzUsuń
 6. Trzeba kierować się instynktem przy układaniu naszych księgozbiorów, skojarzeniami głównego użytkownika biblioteki.
  Warto sporządzić sobie listę książek, z informacją, gdzie daną pozycję można odnaleźć. Przydaje się!

  Radości z książek,
  Z.

  OdpowiedzUsuń